Hodnota pro vaši firmu

Kolik by vám Zeenna mohla ročně přinést — po položkách, s výpočtem a zdroji

Zeenna může převzít první kontakt, prescreening a pohovor u všech uchazečů. Níže je 12 položek, kde by se to mohlo projevit, a čas na kontrolu výstupů, který odečítáme. Každou si můžete vypnout, započítat jen zčásti nebo přepsat její předpoklady — číslo nahoře se přepočítá hned.

Co by vám Zeenna mohla ročně přinést

8 707 500 Kč

Odhad pro případ, že Zeenna převezme první kontakt, prescreening a pohovor u všech ~12 000 uchazečů ročně a váš tým řeší jen ty, kteří projdou. Součet tří vrstev níže — orientační potenciál, ne příslib.

Tvrdé úspory 1 990 100 KčRychlost náboru 3 773 400 KčKvalita, pool a rozpočet 2 944 000 Kč

Tvrdé úspory jsou 3 506 hodin práce ročně, tedy kapacita zhruba 2 plných úvazků. Tento čas může tým věnovat uchazečům, kteří projdou. (1 úvazek = 1 760 h ročně, 220 pracovních dní × 8 h)

Vaše cena a úspory

Zadejte roční cenu z nabídky a ukážeme, kolik z úspor po jejím odečtení zbude.

  • Licence + sazba jen za dokončené prescreeningy
  • Neomezený počet uživatelů
  • E-mail, SMS, WhatsApp i hlas v ceně
Cenu pro váš objem připravíme na demu

Kolik uchazečů dostane pohovor

Dnes

3 600

uchazečů ročně s hotovým prescreeningem

Telefonicky obvoláte 30 % uchazečů. Na ostatní nezbývá čas.

Se Zeennou

9 720

uchazečů ročně s hotovým prescreeningem

Pozvánku na prescreening dostane každý uchazeč. Chatový prescreening dokončí 81 % pozvaných.

O 6 120 uchazečů ročně víc, ze kterých můžete vybírat.

1 · Tvrdé úspory — čas, který dnes platíte

čas, který dnes tým reálně platí a Zeenna by ho mohla převzít

1 990 100 Kč

1Čtení a třídění CV

Zeenna může přečíst každé CV proti požadavkům role a zapsat výsledek do ATS.

330 000 Kč

600 h

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
12 000 přihlášek × 3 min na jedno CV600 h
600 h × 550 Kč/h náklad hodiny náboráře330 000 Kč

2Prescreening, který dnes děláte lidsky

Telefonáty, které dnes tým vede s částí uchazečů, by mohla převzít Zeenna.

990 000 Kč

1 800 h

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
12 000 přihlášek × 30 % uchazečů, které dnes někdo obvolává3 600 hovorů
3 600 hovorů × 30 min na hovor včetně domluvy a zápisu1 800 h
1 800 h × 550 Kč/h990 000 Kč

3Komunikace s uchazeči a plánování termínů

Pozvánky, připomínky, odpovědi na dotazy a domlouvání termínů dalšího kola by mohly odpadnout.

528 000 Kč

960 h

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
Komunikace: 12 000 přihlášek × 4 min (pozvánka, připomínky, dotazy)800 h
Plánování: 320 nástupů × 3 pohovory na nástup = 960 pohovorů × 10 min na domluvení termínu160 h
960 h × 550 Kč/h528 000 Kč

Dvě samostatné činnosti: krátká komunikace s každou přihláškou a domlouvání termínu ke každému pohovoru, který se nakonec koná.

4Méně pohovorů a kratší příprava manažerů

Skóre a report mohou zúžit shortlist; manažer by se nemusel připravovat od nuly.

177 600 Kč

240 h

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
Pohovorů dnes: 320 nástupů × 3 na nástup960
Mohlo by odpadnout díky skóre a reportu: 25 % = 240 pohovorů × 45 min180 h
Zbylých 720 pohovorů: kratší příprava o 5 min díky reportu60 h
240 h × 740 Kč/h náklad hodiny manažera177 600 Kč

Skóre a strukturovaný report mohou zúžit shortlist, takže by manažer vedl méně pohovorů; u těch, které vede, by se nepřipravoval od nuly. Podíl odpadlých pohovorů vychází ze studií o přesnosti strukturovaného a algoritmického hodnocení.

5Méně promarněných termínů (no-show)

Připomínky, vlastní volba termínu a pohovor brzy po přihlášce mohou snížit počet neuskutečněných pohovorů. Manažer by nepřišel o blokovaný termín a recruiter by nedomlouval náhradu.

74 500 Kč

106 h

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
960 pohovorů × 30 % uchazečů, kteří dnes nepřijdou288 no-show
Připomínky, vlastní volba termínu a pohovor brzy po přihlášce by mohly odstranit 40 % z nich = 115 × 45 min propadlého termínu manažera86 h
Domluvení náhrady: 115 × 10 min19 h
86 h × 740 Kč/h + 19 h × 550 Kč/h74 500 Kč

13Kontrola výstupů Zeenny (odečítáme)

Recruiter si u každého uchazeče přečte skóre a shrnutí od Zeenny. Tento čas od úspor odečítáme.

-110 000 Kč

-200 h

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
12 000 přihlášek × 1 min na přečtení skóre a shrnutí200 h
200 h × 550 Kč/h110 000 Kč

Zeenna o uchazečích nerozhoduje. Výstup čte recruiter, a tento čas proto od tvrdých úspor odečítáme.

2 · Rychlost náboru

dřívější obsazení pozic a méně zdržení kvůli no-show × denní hodnota neobsazené pozice

+ 3 773 400 Kč

6Dřívější obsazení pozic

Odpověď do pár hodin, i v noci, a pohovor do 24 hodin místo dnů čekání — pozice by mohla být obsazena dřív.

3 520 000 Kč

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
320 nástupů × 5 dní dřívější nástup1 600 dní
× 2 200 Kč/den — co firmu denně stojí neobsazená pozice3 520 000 Kč

Uchazeč může dostat odpověď do pár hodin, i v noci, a pohovor do 24 hodin místo dnů čekání, takže pozice by mohla být obsazena dřív. Denní hodnota pozice = denní náklad práce dané role (rámec „cost of vacancy“ pracuje s 1–3násobkem).

12Obsazení bez zdržení kvůli no-show

Když uchazeč na pohovor nepřijde, hledá se náhradní uchazeč a nový termín a pozice zůstane neobsazená déle. Méně no-show by znamenalo méně takových zdržení.

253 400 Kč

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
960 pohovorů × 30 % no-show × 40 % méně115 no-show méně
115 × 1 den zdržení obsazení115,2 dne
× 2 200 Kč/den — co firmu denně stojí neobsazená pozice253 400 Kč

Uchazeč, který nepřijde, z výběru obvykle vypadne. Hledá se náhradní uchazeč a nový termín a pozice mezitím zůstává neobsazená. Počet dní je průměr přes všechny no-show; dosaďte vlastní zkušenost.

3 · Kvalita, pool a rozpočet

přínosy, které by mohly vzniknout, když na ně bude kapacita

+ 2 944 000 Kč

7Pohovor se zbylými uchazeči, na které dnes není čas (větší pool)

Mohli byste vybírat ze všech, ne jen z těch, na které zbyl čas. Oceněno náhradním nákladem lidské práce.

2 310 000 Kč

4 200 h

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
12 000 přihlášek − 30 % obvolávaných = uchazeči, na které dnes není čas8 400
8 400 × 30 min — kolik by stál lidský pohovor s každým z nich4 200 h
4 200 h × 550 Kč/h2 310 000 Kč

Není to hotovostní úspora, ale kapacita, kterou dnes nemáte: Zeenna by mohla udělat pohovor se všemi, takže byste vybírali z celého poolu. Oceněno tím, co by stálo udělat to lidmi.

8Nižší výdaje na inzerci

Méně ztracených uchazečů by mohlo znamenat méně placených přihlášek na stejný počet nástupů.

144 000 Kč

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
Placených přihlášek ročně: 12 000 přihlášek × 70 % z placené inzerce8 400
Roční výdaje na inzerci: 8 400 × 160 Kč za jednu přihlášku1 344 000 Kč
S odpovědí do pár hodin by se mohlo ztratit o 12 % méně uchazečů → na stejný počet nástupů stačí 8 400 ÷ 1,12 přihlášek7 500
Nenakoupené přihlášky: 8 400 − 7 500 = 900 × 160 Kč144 000 Kč

Dnes část uchazečů odpadne dřív, než se k nim někdo dostane (podle Robert Half 62 % ztratí zájem, když se do dvou týdnů nikdo neozve), a firma je nahrazuje dalšími placenými přihláškami. Pokud Zeenna odpoví a udělá pohovor hned, z každé nakoupené přihlášky by mohlo zůstat ve výběru více lidí.

9Méně předčasných odchodů (lepší výběr)

Strukturovaný pohovor se všemi a konzistentní skóre mohou zlepšit výběr.

416 000 Kč

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
320 nástupů × 20 % nováčků, kteří dnes odejdou do 90 dnů64
Lepší výběr by jich mohl udržet 10 % = 6 lidí × 65 000 Kč náklad jedné fluktuace416 000 Kč

Náklad fluktuace = nábor, zaučení a výpadek výkonu, 16 % roční hrubé mzdy dané role (meta-analýza 30 studií, CAP).

10Kandidát jako zákazník

Pro zvolené odvětví se tato položka nepočítá.

—

11Compliance a dokumentace AI (EU AI Act, audit trail)

Dokumentaci a audit trail může dodat Zeenna jako součást licence; lidský dohled podporuje.

74 000 Kč

100 h

Započítat100 %
+Jak to počítáme a z čeho
100 h/rok na dokumentaci, audit trail a dohled nad AI systémem100 h
× 740 Kč/h74 000 Kč

Jako provozovatel vysokorizikového AI systému máte povinnosti podle EU AI Act; dokumentaci a audit trail dodává Zeenna jako součást licence a lidský dohled podporuje.

Domluvit demo k tomuto odhadu

Výpočet je orientační odhad potenciálu, ne příslib ani účetní úspora; zda a v jaké výši se projeví, závisí na vašich procesech a na tom, jak s uvolněným časem naložíte. Výchozí hodnoty pocházejí z nezávislých zdrojů (statistické úřady, profesní asociace, recenzované studie), ne od dodavatelů náborového softwaru. Zeenna je nástroj s lidským dohledem — o kandidátech rozhoduje vždy člověk.

Zdroje výchozích hodnot

Odkud čísla bereme

ISPV — MPSV / Trexima — ISPV, mzdová sféra ČR 2025 (CZ-ISCO 2423, 4416, 14201, 1324, 1412, 5223, 9333, 5131)
www.ispv.cz/archiv/CR_254_MZS.pdf ↗
ODVODY — MPSV — pojistné zaměstnavatele 24,8 % + zdravotní 9 % (zák. 592/1992 a 48/1997)
mpsv.gov.cz/socialni-pojisteni ↗
EUROSTAT — Eurostat — hodinové náklady práce 2025 (CZ 19,8 €, DE 45,0 €, EU 34,9 €)
ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20260… ↗
PINA — Pina et al., Machine Learning & Knowledge Extraction 5(3), 2023 — screening CV trvá 30 s až 3 min
www.mdpi.com/2504-4990/5/3/38 ↗
LADDERS — Ladders — eye-tracking studie 2018: první pohled na CV 7,4 s
www.theladders.com/static/images/basicSite/pdfs/TheLadders-E… ↗
INDEED_PS — Indeed — Phone screen best practices: hovor ~15 min, blokovat 60 min vč. administrativy
www.indeed.com/hire/c/info/interview-screening-phone-calls ↗
GLASSDOOR_LEN — Glassdoor — délka pohovorů 2026: telefon 15–30 min, osobní 45–60 min
www.glassdoor.com/blog/how-long-should-interviews-take/ ↗
GLASSDOOR_50 — Glassdoor — 50 HR & Recruiting Stats: 250 CV → 4–6 pohovorů → 1 nástup
www.glassdoor.com/employers/blog/50-hr-recruiting-stats-make… ↗
KUNCEL — Kuncel et al., Journal of Applied Psychology 2013 — mechanické (algoritmické) skórování predikuje výkon o 50 % lépe než holistický úsudek
gwern.net/doc/statistics/prediction/2013-kuncel.pdf ↗
SACKETT — Sackett et al., Journal of Applied Psychology 2022 — strukturovaný pohovor je nejsilnější prediktor výkonu (r = 0,42)
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34968080/ ↗
INDEED_GHOST — Indeed — Ghosting Guide 2019: 84 % zaměstnavatelů zažilo no-show na pohovoru
www.indeed.com/lead/ghosting-guide ↗
SHRM_REC — SHRM — State of Recruiting 2025: medián time-to-fill ~45 dní, 41 % hlásí ghosting
www.shrm.org/executive-network/insights/people-strategy/stat… ↗
BMJ — Robotham et al., BMJ Open 2016 — meta-analýza 21 RCT: připomínky snižují no-show o 25 %
bmjopen.bmj.com/content/6/10/e012116 ↗
MCMULLEN — McMullen & Netland, Clinical Ophthalmology 2015 (46 655 termínů): termín do 2 týdnů místo měsíců by snížil no-show o ~60 %
pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4370946/ ↗
JHMHP — Al-Turbag et al., J Hosp Manag Health Policy 2026 — připomínky +11 % účast
jhmhp.amegroups.org/article/view/10215/html ↗
GLASSDOOR_TTH — Glassdoor Economic Research 2017 — délka procesu: retail 8,5 d, číšníci 8 d, řidiči 8,5 d; průměr 23,7 d
www.glassdoor.com/research/time-to-hire-study ↗
RH — Robert Half 2021 — 62 % uchazečů ztratí zájem, když se do 2 týdnů nikdo neozve
www.prnewswire.com/news-releases/how-to-lose-a-candidate-in-… ↗
TB — Talent Board — CandE Benchmark 2018 (130 000 uchazečů): bez zpětné vazby přeruší vztah 8 %, se zpětnou vazbou týž den 2,6 %
www.prnewswire.com/news-releases/the-2018-talent-board-north… ↗
SULLIVAN — Dr. John Sullivan — Cost of Vacancy formulas: tržby na zaměstnance / 220 dní; hodnota 1–3× mzdy
drjohnsullivan.com/uncategorized/cost-of-vacancy-formulas-fo… ↗
ALMA — Alma Career (Jobs.cz) via HR News 2025 — 11,8 reakcí na inzerát v ČR, gastro 22,6
www.hrnews.cz/lidske-zdroje/trendy-id-148711/trh-prace-v-roc… ↗
APPCAST — Appcast — Recruitment Marketing Benchmark 2025/2026: apply rate 5–6 %, CPH 851 USD
www.prnewswire.com/news-releases/appcast-releases-2025-recru… ↗
WI — Work Institute — Retention Report 2025: 40 % fluktuace v prvním roce; náklad ≥ 33 % základní mzdy
info.workinstitute.com/hubfs/2025%20Retention%20Report/2025%… ↗
BLS — US BLS — JOLTS 2026: odchody retail 4,3 %/měs, gastro 5,2 %/měs
www.bls.gov/news.release/jolts.t03.htm ↗
CIPD — CIPD — Resourcing and talent planning 2024: 41 % organizací zažilo odchod nováčka do 12 týdnů
www.cipd.org/globalassets/media/knowledge/knowledge-hub/repo… ↗
CAP — Center for American Progress 2012 (meta-analýza 30 studií): náklad fluktuace 16 % roční mzdy u nízkopříjmových pozic
www.americanprogress.org/article/there-are-significant-busin… ↗
CB — CareerBuilder / Inavero 2015 (5 013 uchazečů): 58 % méně ochotných nakupovat u firmy, která neodpověděla
www.prnewswire.com/news-releases/nationwide-study-from-caree… ↗
EC — Evropská komise — Impact Assessment SWD(2021) 84: náklady compliance 6–7 tis. € na vysokorizikový AI systém + 3–7,5 tis. € posouzení shody
artificialintelligenceact.eu/wp-content/uploads/2022/06/AIA-… ↗
odhad — hodnota bez nezávislého benchmarku; upravte ji podle svých dat.